You are currently viewing A szőlő 15 jótékony hatása

A szőlő 15 jótékony hatása

A szőlő hazánkban ismert gyümölcsnek számít, hiszen a rengeteg borvidéknek köszönhetően számos szőlőfaj megtalálható Magyarországon. A szőlőről elsőként a borkészítés juthat eszünkbe, sokan azonban nem tudják, hogy számtalan jótékony hatása van a szervezetünkre. Amennyiben rendszeresen szedsz valamilyen gyógyszert, akkor érdemes végig olvasnod a cikket, hiszen lehet, hogy jó pár tablettát felválthatsz a szőlőfogyasztással.

A szőlő története

Származása

A szőlőt már nagyon hosszú ideje, mintegy 5.332 millió éve ismerjük. A kezdetekben napi rendszerességgel fogyasztották, mivel szinte minden tápanyag megtalálható benne, amire a szervezetünknek szüksége van. A szőlő az igénytelen növények közé tartozik, azaz bárhol megterem. Elsősorban a napfényes, melegebb terülteket kedveli, valamint a tápanyagban gazdag talajokat. A szőlőben kis túlzással az élet forrásához szükséges anyagok sokasága megtalálható, nem véletlen, hogy vitisnek hívják latinul, ami a vita, azaz élet szóból származik.

Szőlő felhasználási területei

A szőlő legfőbb felhasználási területe nem meglepő módon a borászat, de emellett rengetegféleképpen felhasználható még a szőlő. A bor mellett készíthetünk szőlőből lekvárt, befőttet vagy akár dzsemet is. A frissen facsart szőlő, szőlőlé formájában nem csak üdítő, hanem egészséges ital is. A gasztronómiában mazsola formájában használják fel leggyakrabban, de nyers formájában is könnyedén beépíthető az ételekbe. Készíthetünk szőlőből leveseket, de könnyed saláták alapanyagaként is népszerű. Magas cukortartalma miatt desszertekben, süteményekben is kiváló ízesítő lehet a szőlő.

Mi van a szőlő héja alatt?

Szőlő vitamin tartalma

A szőlőben A, B1 és B2, C,- K-vitamin-, folsav, béta karolin és biotin található, azaz elmondható, hogy a szőlő egy igencsak gazdag vitaminforrásnak számít.

Szőlő ásványi anyag tartalma

Sok foszfort, káliumot, vasat, magnéziumot, rezet és cinket tartalmaz a szőlő. Ezeknek a jótékony hatásait lentebb megtalálod.

Szőlő tápanyag tartalma

A szőlő nagy része, 70-80%-a víz. 18%-os cukortartalmának köszönhetően az egyik legjobb energiaforrás (328 KJ/100 g vagy 78 kcal/100g) a gyümölcsök között. Rengeteg szőlőfaj létezik, ezért elég nehéz általánosítani, de a szénhidrát tartalma valahol 18-21g/100g között mozog. A fehérje tartalma elenyésző (0,6g/100g), de szerves savakban (borkősav, almasav, citromsav, borostyánkősav) és rostokban (pektin, cellulóz) igencsak gazdag tápanyagforrás.

Szőlő a diétában?

A szőlő beépítése a diétás étrendbe igencsak megosztó. Létezik szőlő diéta, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy igencsak jó hatással van az emésztésre. Ha viszont megnézzük a kalóriákat, akkor nem épp a diétás ételek közé soroljuk. 10 deka szőlő nagyságrendileg 80 kalóriát tartalmaz, míg emellett mondjuk az alma 50, az őszibarack 40, körte 35 kalóriával inkább mondható diétás gyümölcsnek.

Szőlő jótékony hatásai

A szíved barátja

A szőlő rengeteg módon védi a szívedet és az érrendszered. Magas vas és folsav tartalmának köszönhetően nagyban segíti a vérképzést, így vérszegénységben szenvedők számára kifejezetten javasolt a szőlő fogyasztása. Az erek rugalmasságának megőrzésében valamint az érelmeszesedés megelőzésében a szőlőben található procianidin a felelős, ami által csökkenti a vérnyomást, és megakadályozza a vérrög kialakulását. Továbbá javítja az erek állapotát, megerősíti a hajszálereket, ezzel a szívkoszorúér betegségekkel küzdők számára nagy segítség lehet.

Segíti az emésztést

Emésztési panaszok esetében is gyógyír lehet a szőlő. A szőlő fogyasztás hatására hő szabadul fel a gyomorban, ami csökkenti a gyomorban az irritációt, megszünteti az emésztési zavarokat. Ezen kívül a piros szőlőben megtalálható cserzőanyag jótékony hatást gyakorol a bélnyálkahártyára, és serkenti a bélműködést. Az emésztésen túl a szőlő képes megszüntetni a kövesedést a szervezetben, azon belül is a vesében és a hólyagokban.

Antibakteriális védőpajzs

A szőlő egy antibakteriális védőpajzsot képez a szervezetben, ami meggátolja a vírusok elterjedését, és sikeresen likvidálja többek közt a herpesz és pliovírust is. Ez a tulajdonsága a tanninnak köszönhető, ami a polifenolok családjából származik. Ennek lényege, hogy a vírus felszínét beborítva meggátolja, hogy a vírus a szervezetben található sejtekhez kapcsolódjon, és így a fertőzés kialakulásának is gátat szab.

Fáradtság és stressz csökkentő

Bizonyos szőlőtípusokban magasabb mennyiségben található vas, aminek a jótékony tulajdonsága, hogy eltolja a fáradtság érzetet. Amiből viszont minden szőlőfajtában nagy számban találhatunk, az az antioxidánsok és vitaminok, amelyek a fáradtság mellett a kedélyállapot javítását is elősegítik, ezzel csökkentve a stressz káros hatásait. A szőlővel gyorsan felfrissítheted a szervezeted, ami kifejezetten jól jön, ha hosszan tartó szellemi munkát végzel.

Rákmegelőző hatású

A szőlő rákmegelőző és erős gyulladáscsökkentő hatását több teszt is alátámasztja. Bizonyított tény, hogy a szőlőben található rezveratrolnak köszönhetően hatékonyan akadályozza meg a rákos sejtek terjedését. A mellrák megelőzésében nagy szerepe lehet a szőlőnek. Ezen felül a szervezetünk általános védelmét is segíti a szőlő, pontosabban a benne található pigmentek.

Csökkenti az asztmás tüneteket

A szőlő kiválóan alkalmas az asztmás tünetek csökkentésére vagy akár teljes megszüntetésére. A gyümölcsök közül messze a szőlőnek van a legjobb asszimilációs hatása, ami a tüdő nedvességtartamát növeli, ezzel egyidejűleg csökkentve az asztmás reakciók gyakoriságát.

Serkenti az agyműködést

Ki ne ismerné a régi, jól bevált receptet vizsgákra való felkészülés során? Egy kis szőlőcukor, és máris jobban fog az agy. Idegesen viszont nehéz gondolkodni, de erre is megoldást nyújt a szőlő, ugyanis B-vitamin tartalmának köszönhetően segíti az idegrendszer működését, ezáltal csökkenti a stressz okozta káros tüneteket. Tanulóknak és szellemi munkával foglalkozóknak kifejezetten hasznos naponta elmajszolni egy fürt szőlőt.

Természetes hashajtó

A szőlő nem csak elősegíti az emésztést, de a székrekedés elleni küzdelemben is melletted áll, hiszen a benne található cellulóznak, cukornak és egyéb savaknak köszönhetően lazít a beleken, ami elősegíti a széklet ürítését.

Védi a szemet

A szőlő több módon is vigyáz a látásod megőrzésére. Egyrészről megvédi szemedet a káros sugaraktól, amik a napból származnak, mondhatni, kis túlzással bio napszemüvegként működnek. Másrészt az idős korral együtt megjelenő szembetegségek csökkentésében is jelentős szerepe lehet a rendszeres szőlőfogyasztásnak.

Természetes koleszterinszint csökkentő

A magas koleszterinszint lassan népbetegséggé válhat, a helytelen táplálkozás, és mozgásszegény életmód következtében. A szőlő viszont felveszi a koleszterinnel a harcot, mivel tartalmaz egy pterostilbene összetevőt, ami csökkentheti a koleszterin szintet, valamint a szőlő héjában is található olyan anyag, ami meggátolja a magas koleszterinszint kialakulását.

Enyhíti a migrénes tüneteket

A migrén elűzéséhez kiváló partnered lehet a szőlő. A lényeg, hogy korán reggel fogyassz szőlőt, akár facsarva, szőlőlé formájában, hígítás nélkül, és ezzel elkerülheted az aznapi migrénes rosszullétet.

A szőlő, mint szépségápoló

Természetesen ránctalanít

Aki kicsit is jártas a kozmetika világában, biztosan találkozott már a szőlőmag olajjal, illetve az ebből készült kozmetikai szerekkel. A szőlőmagban nagy mennyiségben fellelhető antioxidánsok, köztük a szelén, felelősek a sejtek regenerálásáért. A sejtek regenerálása pedig magában foglalja a bőr frissítését, ami által csökkennek a ráncok.

Fogfehérítő hatású

A szőlő segít megőrizni a fogak fehérségét, valamint a fogakon található elszíneződés megszüntetését. Ezt a benne található savaknak köszönhetjük, pontosabban az almasavnak. Amennyiben a szőlőt kifejezetten e célból fogyasztjuk, érdemes még kicsit éretlenebb formájában fogyasztani, mivel ahogy ér és édesedik, a szőlő egyre csökken az almasav szintje.

Bőrápoló

Természetesen, ami csökkenti a ráncokat, az egyben ápolja bőrünket. Nincs ez másként a szőlővel sem. A szőlőben fellelhető vitaminok, savak és antioxidánsok megújítják a bőrben található sejteket, ezáltal feszessé, fényessé és puhává varázsolva bőrünket.

Izomregeneráló

Ha gyakran jársz konditerembe, akkor biztosan találkoztál már olyan edzőtárssal, aki szőlőcukrot fogyaszt edzés alatt vagy után. Ennek oka az izomregeneráció elősegítése. A szőlőben további antioxidánsok pedig elősegítik a méreganyagok távozását a szervezetből.

Láthatod, hogy a szőlőt nem csak az íze kedvéért érdemes rendszeresen fogyasztanod, hanem a temérdek mennyiségű jótékony hatása miatt is. Ha szellemi munkát végzel, ami során nagy stressz hatás ér, az negatívan befolyásolhatja az emésztésedet is. A szőlő egy csapásra megoldás lehet minden problémára. Felfrissíti az agyadat és az idegrendszeredet, ami által csökkenti a stressz hatását, és még az emésztésedre is kedvezően hat. A szív és érrendszeri panaszokkal küzdők számára szinte kötelező a szőlő fogyasztása, illetve aki az általános vitalitását, szervezetének ellenálló képességét szeretné fenntartani, szintén jó választás lehet a szőlő.
Nem csak a testeden belül, hanem kívül is láthatóak lesznek a szőlőfogyasztás jótékony hatásai, mivel frissíti a bőrödet, fehéríti a fogaidat, és a testedzés utáni regenerációsban is nagy segítségedre lesz.

Szellemi munkát végzel? Folyamatos rajtad a nyomás és a stressz? Szeretnéd a munkádat energikusabban, jobb kedélyállapotban végezni?
Frissítsd fel magad minden nap munkahelyeden, zamatos, válogatott gyümölcsökből álló, változatos gyümölcstálakkal.

Érdekel? Akkor kattints ide>>> Irodai gyümölcsszállítás